Każdy samochód terenowy, którym planujemy jazdę po bezdrożach, musi zostać przez nas odpowiednio przygotowany. Pokonywanie błotnistych dołów, stromych podjazdów i zjazdów, a także przeprawianie się przez wodne przeszkody sprawia, że auto musi się sprawdzać nawet w najtrudniejszych warunkach, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Pokonywanie przeszkód terenowych, w tym także przejazd przez wodę, wymaga nie tylko właściwego przygotowania samochodu, ale również posiadania odpowiednich umiejętności przez kierowcę. Przed wjazdem do wody trzeba się jednak przede wszystkim upewnić, z jakim utrudnieniem mamy do czynienia. Konieczne jest w tym przypadku sprawdzenie, jaką głębokość mamy do pokonania, czy dno jest twarde czy grząskie oraz czy pod wodą znajdują się jakiekolwiek przeszkody. Jeżeli widać, że na dnie leżą duże ostre kamienie lub połamane konary drzew, lepiej wybrać inną trasę. Jeśli natomiast nie widać, co się znajduje na dnie zbiornika, to dla zachowania bezpieczeństwa najpierw należy pokonać dany odcinek pieszo, docierając na drugi brzeg po linii, po której będą się poruszały koła z lewej strony pojazdu. Wracając do samochodu trzymamy się linii, po której podczas przejazdu będą poruszać się prawe koła.
Należy również pamiętać o tym, że samochód zanurzony w wodzie zmniejszają swoją siłę nacisku na podłoże, a co za tym idzie w dużym stopniu pogarszają się sterowność i stabilność samochodu. W pokonywaniu zbiorników wodnych bardzo istotne jest umiejętne dostosowanie prędkości przejazdu Ważne jest to, aby robić to powoli i miarowo. W miarę możliwości nie należy natomiast zatrzymywać się w wodzie oraz gwałtownie przyspieszać i hamować. Jeśli samochód wytworzy zbyt wysoką falę, woda może zostać zassana do silnika powodując jego uszkodzenie.
Przygotowując terenówkę do jazdy w głębokiej wodzie warto wyposażyć ją w kilka bardzo przydatnych urządzeń. Jednym z nich jest snorkel, który potrafi skutecznie ochronić i zabezpieczyć silnik samochodu przed ewentualnym zalaniem. Przed rozpoczęciem pokonywania wodnej przeszkody należy również pamiętać o wyłączeniu klimatyzacji i (w miarę możliwości) wiatraka chłodnicy. Ponieważ jednak gwałtowne wjeżdżanie do wody autem, które jest nagrzane, nie stanowi najlepszego pomysłu, warto pozwolić silnikowi na stopniowe schłodzenie się. W przypadku aut z silnikami benzynowymi, jednym z newralgicznych elementów jest układ zapłonowy (aparat, cewka, kable wysokiego napięcia i świece). Ich zabezpieczenie nie jest łatwe ale gdy planujemy często pokonywać wodne przeszkody, warto poświęcić trochę czasu żeby skutecznie ochronić samochód przed niespodziewanym unieruchomieniem na środku rzeki.