Bez czego nie możemy zacząć budowy hali przemysłowej?

Na wstępie konieczne jest wybranie lokalizacji, w której chcemy wybudować halę przemysłową i wymyślić wstępny jej koncept. Jeśli posiadamy już lokalizację to zdecydowanie zweryfikujmy wszystkie parametry techniczne. Chodzi tutaj o sprawdzenie wszelkich instalacji, dowiedzenie się o nośności gruntów oraz jaki jest stan wód gruntowych. Na dodatek niezbędne jest dostanie zgody na dojazd do lokalizacji, w której hala przemysłowa będzie budowana. Obowiązkowo weź też mapę do wykonania projektu.

Następnym etapem jest zrobienie projektu budowlanego. Do wykonania tego zadania przeważnie wynajmuje się architekta albo firmę, która będzie wykonawcą hali przemysłowej. Na liście obowiązków obowiązkowo wpisz także wizytę w Wydziale Urbanistyki, gdzie otrzymasz wpis oraz wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym biuro architektoniczne będzie mogło określić o jakich gabarytach możliwe jest zbudowanie obiektu na ustalonej działce.

Informacje z witryny przedsiębiorstwa Bewika – budowa hal przemysłowych

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali przemysłowej i jak je zdobyć?

Jeżeli budujemy halę przemysłową i mamy plan żeby używać jej nie dłużej niż 180 dni to wystarczające będzie zgłoszenie budowy. Należy zanieść je do właściwego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i halę można budować. Po 180 dniach hala przemysłowa musi zostać poddana rozbiórce ewentualnie może być też przeniesiona w inne miejsce.

Jeśli jednak chcemy postawić całoroczną halę przemysłową, czyli taką, która będzie stała w jednym miejscu ponad 180 dni to niezbędne jest złożenie pisma o pozwolenie na budowę.

Razem z wnioskiem należy złożyć projekt budowlany, a w zasadzie według nowych przepisów – 3 projekty budowlane. Niezbędny jest plan zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – plan techniczny do Urzędu albo Starostwa dostarczamy po zakończeniu budowy.

W dodatku żeby wniosek o pozwolenie był pełen, niezbędne jest dołączenie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne dotyczące gazu, prądu, dostawy wody oraz odbioru ścieków. Muszą być też załączone dokumenty potwierdzające skuteczność wodociągu dla celów przeciwpożarowych.

Następne pismo, które trzeba zanieść to druk, który potwierdza prawo do przeznaczenia danego gruntu na cele budowlane oraz deklaracje projektantów i osób, które sprawdzały plany budowlane.

Co jeszcze mówi prawo budowlane?

Jeśli złożyliśmy w pełni uzupełniony wniosek wraz ze wszystkimi dodatkowymi dokumentami to Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe musi wydać decyzję w nie więcej jak 65 dni.

Prawo budowlane mówi, że, jeśli planujemy zmodernizować lub przekształcić halę przemysłową to nie musimy mieć pozwolenia na to. Tak samo będzie w kwestii planów dokonania przekształceń na działce budowlanej.

Jeżeli natomiast mieliśmy zamiar zrobić halę przemysłową tymczasowo do 180 dni i złożyliśmy zawiadomienie o budowie, a kiedy już była zbudowana zachciało nam się przekształcić ją w całoroczną to wystarczy zgłosić wniosek o budowę zanim upłynie ten czas. Jeżeli natomiast nie uda nam się tego w tym czasie zrobić to halę należy rozebrać i dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy mogli stawiać ją jeszcze raz. Niezmiernie ważne jest także to, że jeśli upłynie 180 dni, które jest zgodne z przepisami i mamy obowiązek złożyć halę to nie mamy prawa jej rozstawić po raz kolejny w tej samej lokalizacji. Konieczne jest jej nieodwołalne rozłożenie lub przestawienie do innej lokalizacji. Plan postawienia jej znowu w tym samym miejscu jest związany z koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.