O modyfikacjach w przepisach przez wejście od zeszłego miesiąca Polskiego Ładu mówi się od dłuższego czasu. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało zobaczyliśmy jak wiele nieścisłości wiąże się z Polskim Ładem. Początkowo wizja była całkiem pozytywna i sporo pracowników było zadowolonych z planowanego wejścia takich przepisów. W styczniu, gdy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty okazało się jednak, że większość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale otrzymuje mniej pieniędzy. Księgowa Kraków oraz w innej części kraju ma problemy, żeby dobrze wyjaśnić klientom jakie są modyfikacje i czy powinni składać przez to jakieś dokumenty. Sprawdźmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i jakie plany ma na to nasz Rząd.

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Nowego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto sprawdzać co się stanie, jeżeli w danym roku pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, dostanie awans i będzie zarabiać więcej, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że wtedy pracownik będzie zmuszony oddać znaczną ilość zarobionych środków do Skarbówki przy następnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że pracownicy nie mają pojęcia, czy powinni składać oświadczenie, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że pracownik, który zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Polskim Ładzie, otrzyma rekompensatę. Skarbówka jednak twierdzi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy tak naprawdę dalej nie wiedzą co robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe na pewno postarają się Wam jak najlepiej doradzić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Nowy Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze przed wprowadzeniem Nowego Ładu można było dostrzec, że osoby, które prowadzą spółki oraz jednoosobowe działalności gospodarcze mają gorsze zasady przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej uprzykrzają życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu wcześniej niż po 6 latach. W innym przypadku niezbędne będzie rozliczenie tego w PIT. Do końca zeszłego roku było to tylko pół roku. Kolejną istotną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców modyfikacją jest to, że oczywiście przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny udowadnia to, że są oni na niekorzystnej pozycji.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Specjaliści w prawie podatkowym zgadzają się co do tego, że tak duża zmiana w podatkach powinna być o wiele bardziej i rozsądniej przemyślana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W zeszłym roku usłyszeć można było, że dzięki temu większość Polaków zyska, mało kto straci, prawda jednak pokazała coś zupełnie innego. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują 100 zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Dodatkowo tracą nie tylko Ci bogaci, ale również rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy pierwszych rysach Nowego Ładu. Nie jest także nowością, że w o wiele gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeśli nie umiecie obliczyć czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to spróbujcie skorzystać z usług księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe na bieżąco zapoznają się z Polskim Ładem i analizują najkorzystniejsze opcje dla zainteresowanych.