Modernizacja łazienki jest bardzo często mocno męczącym wydarzeniem. Zależy nam na jak najszybszym zakończeniu prac, gdyż mamy wyłączoną łazienkę z użytku. Zdarza się jednak, że przytrafia się wiele nieplanowanych sytuacji, które uniemożliwiają zakończenie prac. Na co powinniśmy być przygotowani i jakie materiały budowlane warto mieć w zapasie, żeby podczas remontu nie stresować się ich brakiem?

Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem samego remontu trzeba sprawdzić czy nie mamy obowiązku poprosić o pozwolenie w spółdzielni. Prawdopodobnie będzie to niezbędne kiedy chcemy wymienić okna albo wyburzyć ścianę. Oczywiście ma to miejsce wtedy, kiedy remont łazienki planujemy w bloku. Oprócz samych formalności warto również wziąć pod uwagę odpady, jakie wygeneruje remont. Nie mówimy o zwykłych odpadach, ale o starej wannie i umywalce, albo o kafelkach. Duże wyposażenie łazienki należy zaliczyć jako śmieci wielkogabarytowe, a co za tym idzie, nie można ich wrzucać do śmieci zmieszanych.

Zazwyczaj na osiedlach, również w Słupsku, co jakiś czas jest organizowany zabieranie śmieci wielkogabarytowych. Warto sprawdzić w jakim terminie będzie on miał miejsce w naszym miejscu zamieszkania. Nie będziemy mieć wtedy problemu, jakim jest brak możliwości wyrzucenia starej wanny, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeżeli planujemy pozbyć się ściany to na pewno powinien zainteresować nas temat wywożenia gruzu. W niektórych miejscach w Mrągowie znajdują się dostępne dla każdego pojemniki na gruz. Zdarza się też tak, że konieczne jest załatwienie go samodzielnie i w tym celu konieczny jest kontakt z firmą, która zajmuje się udostępnianiem takich pojemników, a następnie zajmuje się wywożeniem tych odpadów. Na pewno spotkamy się z taką firmą zarówno w Sierakowicach, jak i w Lęborku.

Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?

Jeszcze kilka lat temu ściany w łazience zawsze wykładało się płytkami. Dzisiaj jednak o wiele częściej spotykamy się z podziałem na kawałek z płytkami oraz część, która jest pomalowana farbą. Często również łazienki są w całości malowane farbą, dlatego że bez problemu dostaniemy takie wodoodporne, dedykowane do łazienek.

Spójrzmy na sytuację, w której w naszej łazience są położone płytki na ścianach. Na początku trzeba więc je skuć. Jeżeli na ścianę chcemy ponownie położyć nowe kafelki, to trzeba kupić takie materiały budowlane jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe płytki. Cena będzie inna ponieważ ceny płytek mogą się bardzo różnić. Za całe zakupy materiałów budowlanych możemy zapłacić nawet 1200-6000 zł. Całkowicie inaczej sytuacja będzie wyglądała jeśli chcemy pomalować ściany. Wtedy materiały budowlane, których potrzebujemy to jedynie farba. Warto mimo wszystko mieć z tyłu głowy, że jeśli skuliśmy płytki, to nasza ściana prawdopodobnie będzie wymagać dodatkowych prac, żeby dało się ją pomalować, a to też swoje kosztuje.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

To co jest oczywiście najistotniejsze w łazienkowej podłodze, to żeby była wodoodporna. Właśnie z tego powodu przeważnie zobaczymy w niej płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, mogą pochwalić się wytrzymałością i łatwością podczas czyszczenia. Podczas wyboru właściwych kafelek powinniśmy zwrócić uwagę na ich powłokę. Bezsprzecznie ważne jest, żeby nie była ona śliska, tak żeby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. W przypadku zmiany podłogi w łazience powinniśmy być przygotowani na kupno takich materiałów budowlanych jak płytki podłogowe, klej do płytek, fugę oraz grunt. Bardzo istotna jest też masa gruntująca, tak aby nasza podłoga była równa i żaden kafelek nie odstawał.