Ukulele to instrument, który w ostatnim latach przeżywa prawdziwy renesans pod względem popularności. Coraz więcej ludzi decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków także korzysta z ukulele. Czym tak naprawdę jest, jak wygląda i jakie ukulele dla początkujących będzie najlepsze?

Ukulele a gitara – różnice

Zacznijmy od samej budowy. Instrument ten kojarzy się przede wszystkim z niewielką gitarą – jest to skojarzenie prawidłowe pod względem wyglądu. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko ilością strun – ma takowe cztery. Dźwięku również nie należy porównywać do tych płynących z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tutaj do czynienia z o wiele wyższymi, dynamicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów i innych egzotycznych wysp.

Jakie ukulele dla początkujących wybrać?

Jak dobrać ukulele dla początkujących? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że jest kilka typów tego instrumentu. Najbardziej powszechne ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które cechuje się niewielkimi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz wysoką dynamiką gry. Nadaje się przede wszystkim do nauki chwytów oraz nieskomplikowanych utworów. Dla znacznie bardziej profesjonalnych użytkowników odpowiednie będzie ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to instrumenty znacznie mniej poręczne i o wiele bardziej kosztowne. 

Nauka grania na ukulele jest bardzo łatwa, a w internecie znaleźć można wiele poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument ze wszech miar przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały styczności z grą na jakimkolwiek innym. Ukulele jest niewielkie, sympatyczne i mało kosztowne.