Jak powszechnie wiadomo, stal jest stopem żelaza z węglem, który jest obrabiany cieplnie. Stal znajdziemy w zasadzie w każdym miejscu, używana jest do konstrukcji budowlanych, w pojazdach, statkach. Ze stali tworzone są puszki na konserwy, instalacje elektryczne, elementy maszyn oraz przeróżne inne przedmioty. Można więc powiedzieć, że bez stali nie mielibyśmy większości rzeczy codziennego użytku. Skąd tak naprawdę wzięła się stal i jaka jest jej historia?
Czym jest stal i jak powstaje?
Żeby stworzyć stal potrzebna jest bardzo wysoka temperatura, gdyż jest to stop żelaza i węgla, który poddaje się obróbce cieplnej i plastycznej. Ważne przy produkowaniu stali jest to, że ilość węgla nie może być większa niż 2,11 %. Im większa zawartość węgla, tym stal jest bardziej twarda. W dodatku w stali znajdują się takie półprodukty jak:
- ruda,
- wapień,
- złom stalowy,
- woda,
- powietrze.
Stal tworzona jest w ogromnych kotłach, w których zachodzi proces prażenia węgla i topienia pozostałych półproduktów, a na koniec dolewane jest żelazo w formie płynnej. Po włożeniu do środka chłodzonej wodą lancy z tlenem, stop jest gotowany i dzieją się w nim właściwe reakcje chemiczne. Po “ugotowaniu” stopu można go umieścić w maszynach odlewniczych, gdzie można otrzymać właściwą formę stali, a na samym końcu metal jest zgniatany przez walec, tak żeby otrzymać odpowiednią grubość.
Stal może mieć różne właściwości fizyczne, chemiczne i środowiskowe. Istnieje ponad 3,5 tysiąca przeróżnych gatunków stali. Inne jej typy są używane podczas tworzenia samochodów, inne dostanie producent konstrukcji stalowych, a zupełnie inne przy tworzeniu śrubek. Warto mieć na uwadze, że nowsze auta są robione przy użyciu innej stali, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Co za tym idzie są mocniejsze, ale mimo wszystko mają mniejszą wagę.
Kiedy zaczęły się pojawiać pierwsze stalowe produkty?
W jakich krajach produkuje się stal?
- ArcelorMittal Luksemburg
- Baosteel Group Chiny
- POSCO Pohang Iron and Steel Company Korea Południowa
- Nippon Steel Japonia
- JFE Holdings Japonia
- Jiangsu Shagang Group Chiny
- Tata Steel Indie
- Angang Steel Company Chiny
W 2018 roku światowa produkcja stali osiągnęła 1 808,6 mln ton. Aktualnie zmieniła się technika produkcji stali. Przemysł stalowy zaczął ogromnie dbać o ograniczenie zanieczyszczenia środowiska przez ostatnie dziesięciolecia. Aktualnie wytworzenie jednej tony stali wymaga zaledwie 40% energii, którą wyprodukowano w 1960 r. Stal jest bardzo bezpiecznym dla środowiska materiałem. Nadaje się do recyklingu a jej specyfikacja jest identyczna, bez względu na to jak wiele razy zostanie poddawana obróbce.
Kiedy już najwięksi producenci stali wyprodukują surowiec, jest on transportowany na przykład do producentów konstrukcji stalowych – gdzie produkowane są części potrzebne do postawienia hali stalowych.