Honowanie jest jedną z metod, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce elementów potrzebujących dużej szczegółowości. Za wykorzystaniem tej metody obrabia się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.

Atutem wygładzania jest wysoka dokładność wymiarowa oraz nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko 1m. Element może mieć długość od 1 cm do około 20 m. Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką dokładność umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie zmniejsza ich niszczenie się, jak również wyższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na materiał.

Jakie błędy można usunąć dzięki honowaniu?

Nie da się ukryć, że mówimy tutaj o technologii niezwykle korzystnej dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających konieczność precyzyjności w trakcie obrabiania poszczególnych elementów. Szczególnie mówimy tu o wszelkiego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar materiału – honowanie zapewnia sprawne usuwanie tego typu naleciałości. Gwarantuje przy okazji wytwarzanie produktów niezwykle do siebie zbliżonych, nawet kiedy mowa o setkach czy tysiącach sztuk. Odchyłek błędów jest tutaj minimalny, podobnie zresztą jak zakres tolerancji na wszelkie odchylenia od normy kształtów – z tego powodu możemy mówić o eliminacji wszystkich konstrukcyjnych niedoskonałości, jakie znajdą się na taśmie produkcyjnej.

Jeśli szukasz specjalistów w zakresie honowania, zobacz firmę Masz-ZAP.

W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?

Nie można zaprzeczyć, że honowanie niesie ze sobą nad wyraz długą listą zalet. Spośród nich można wyszczególnić przede wszystkim wspomnianą już uprzednio sprawność użytkowania oraz precyzyjność – kwestie te mają wpływ także na ogromną popularność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszelkie inne tego rodzaju metody obróbki. Dlatego cieszy się wielkim powodzeniem na liniach produkcyjnych w całym kraju – honowanie znalazło zastosowanie między innymi w hydraulice, górnictwie czy branżach, opierających się na wydobywaniu energii. Lotnictwo także jest dziedziną nieustannie korzystającą z technologii honowania.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie gwarantuje wydłużoną żywotność oraz efektywność pracy różnego rodzaju urządzeń (mówimy chociażby o tych wchodzących w skład wyposażenia platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy wyższych ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkowanie pełnych szczegółów, precyzyjnie wykonanych części chociażby kadłuba samolotu lub jego silnika.

Jak wygląda maszyna do honowania?

Honownica nie odbiega w znacznym stopniu jeśli chodzi o wygląd oraz ogólną charakterystykę od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Charakteryzują ją stosunkowo niewielkie gabaryty – choć zależy to oczywiście od specyfiki taśmy produkcyjnej. Użytkownik posiada dostęp do ekranu dotykowego oraz przejrzystego menu; dzięki tym elementom obsługa tego urządzenia jest nad wyraz sprawna i wystarczy krótkie szkolenie, aby już niebawem na poziomie praktycznie profesjonalnym korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego powodu mamy do czynienia z rozwiązaniem tak bardzo popularnym w wielu przedsiębiorstwach, zarówno tych najnowszych i rozwijających się, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.