Druty spotykamy niemal wszędzie. Z nich tworzone są siatki, wieszaki czy też przewody elektryczne w domach. Druty bywają stalowe, aluminiowe ale też miedziane, często robione są także takie z domieszką srebra lub złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Artykuł stworzony dzięki uprzejmości Orstal – producent drutu.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeśli mielibyśmy wymienić najbardziej podstawowe artykuły budowlane to bez wątpienia jednym z nich byłby drut stalowy. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym lub wnętrzarskim ponieważ ma zastosowanie w różnych branżach. Druty stalowe mają przeróżne parametry. Możemy wziąć drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry pozwalające określić je jako „normalne”.

W dodatku nabyć możemy druty stalowe różniące się rodzajem pokrycia. Istnieją druty ciągnione na sucho. Mowa tutaj o szarych drutach, które nazywane są również gołymi. Często spotykane są też druty ciągnione na mokro, one też są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Kolejnymi opcjami są modele żarzone ciemne lub jasne, ale także wykonane z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym ważnym parametrem jest przekrój drutu. Najczęściej jest on okrągły bądź owalny. Kupimy również druty o przekroju skręconym albo kwadratowym.

Druty stalowe są jednym z najpowszechniej używanych fragmentów w budownictwie. Przy ich pomocy tworzy się zbrojenia betonu, produkuje gwoździe, bloki podporowe oraz robi zawiesia. Oprócz tego drut stalowy znajduje zastosowanie w branży meblarskiej podczas produkowania regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, a także podczas robienia dekoracji. Na dodatek z drutu stalowego produkowane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także mały sprzęt AGD.

Drut ciągniony – jak się go robi i kiedy warto go wykorzystać?

Ciągnienie to technika przetwarzania, która jest stosowana głównie w momentach, w których niezbędna jest ogromna precyzja. Oprócz tego będzie to idealna technika wtedy kiedy chcemy zachować atuty mechaniczne materiału początkowego. Przy rozciąganiu pręta tracimy jego jędrność, ale za to otrzymujemy trwałość, która jest potrzebna w wielu branżach. Oprócz tego technika ciągnienia jest idealna jeśli nie chcemy osłabiać wewnętrznej struktury surowca, gdyż wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W praktyce jednak jest to bardzo trudna procedura. Wykorzystywany jest więc szczególnie wtedy, kiedy musimy mieć równą oraz precyzyjnie obrobioną powierzchnię, ale nie planujemy stosować ekstra obróbki wykończeniowej. W pewnych sytuacjach druty ciągnione na zimno są wyjątkowe przede wszystkim z powodu niskich kosztów ich tworzenia. metoda ciągnienia jest też niezmiernie wygodna w przypadku, gdy należy stworzyć drut o niewielkich średnicach, czyli mniejszą niż 5 mm. Proces ciągnienia jest niezmiernie często użytkowany przy rurach o niedużych i średniomałych średnicach.

Jak wykonuje się drut prosty?

Druty proste najczęściej są wykorzystywane w budownictwie. Prostowane są na urządzeniach zwanych prościarkami i to co najistotniejsze, sprzedawane są w prostych ciętych częściach. Zazwyczaj prostowane są druty o średnicach pomiędzy 2,5 a 10 mm, bez względu na to czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są najczęściej docinane do wyznaczonej przez klienta długości.

Okazuje się, że druty stalowe mimo, że tak często kupowane, różnią się od siebie niemal wszystkim. Mogą być ciągnione albo prostowane, gołe a także ocynkowane. Właściwie dopasowane druty stalowe będą być przydatne bardzo długo. Pozostaje tylko pamiętać o kilku banalnych rzeczach jak np. zakupienie drutów prostych ocynkowanych albo jakoś inaczej zabezpieczonych, jeżeli chcemy używać je na zewnątrz – tak żeby nie pokrywały się rdzą.