Ostatnimi czasy liczebność dzika w Polsce bardzo powiększyła się i zwierzęta te zaczęły wychodzić z obszarów zalesionych szukając jedzenia. Coraz częstszym widokiem jest dzik spacerujący po osiedlu. Co powinniśmy wiedzieć o dzikach? Czy powinniśmy się ich bać i w jaki sposób uciec od spotkania z nimi?

Jak zachować się w trakcie spotkania z dzikiem?

Dziki są bezsprzecznie inteligentnymi zwierzętami, mają dobry słuch i węch oraz mogą wyczuć nieprzyjaciela z odległości 100 metrów. Zwierzęta te żyją w watahach i są bardzo rodzinne.

Dziki kiedy poczują zagrożenie to mogą być bojowo nastawione. Dobrze jest wiedzieć też, że są bardzo szybkie. Dorosłe jednostki umieją biec z prędkością do 50 km/h, więc ucieczka przed nimi może nie być skuteczna. Doskonałym sposobem będzie bardzo wolne i ciche oddalenie się w przeciwną stronę. Jeśli dzik zacznie atakować to przydatny może się okazać krzyk, ponieważ zwierzęta te boją się hałasu, albo wspięcie się na drzewo lub płot.

Gdzie możemy zobaczyć w Polsce dzika?

Dziki w Polsce występują na terenie całego kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami więc najczęściej spotkamy je w lasach. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, często spotkamy je tam gdzie rosną dęby dlatego, że zwierzęta te szczególnie lubią żołędzie. Najwięcej z nich przebywa na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które wskazują, że na terenie naszego kraju może ich żyć nawet 214 tysięcy sztuk.

Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest w danym miejscu i momencie dostępne. W lasach zjadają żołędzie i nasiona sosny. Gdy pojawiają się na użytkach rolnych to wykopują buraki cukrowe, ziemniaki a także cebulę. Dzikie świnie potrafią również łapać niewielkie zwierzęta takie jak myszy i krety, nie brzydzą się padliny, a są sytuacje kiedy zjedzą również ślimaki, wije i dżdżownice. 

Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?

Zbyt duża liczebność tych zwierząt prawdopodobnie spowoduje rozstrojenie równowagi ekosystemu stąd zaczęły być potrzebne polowania na nie. Ponieważ kiedy poczują niepokój bywają groźne to polowanie na dziki w Polsce może być ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zawarto dokładne dane o zasadach polowania na dziki. W ich trakcie wykorzystywać można tylko broń myśliwską o gwintowanych lufach i kalibrze co najmniej 5,6 mm. Jeśli mowa o nabojach myśliwskich, obowiązkowe jest używanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu została zamieszczona też informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie obowiązuje zakaz strzelania do zwierząt znajdujących się przy paśnikach lub lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce niesamowicie często ma miejsce nocą, gdyż zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Potrzebna jest dlatego niezwykła znajomość terenu, na którym polowanie ma mieć miejsce.

Źródło: Biuro Ponowa – polowania na dziki