Agregat prądotwórczy ma mnóstwo zalet, z tych powodów jest coraz częściej wybierany. Stosowany jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu lub, w przypadku awarii prądu. Jednak w sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli agregatów, co wiele osób wprowadza w zakłopotanie. Oprócz tego warto koniecznie zwrócić uwagę na parę najważniejszych aspektów, ponieważ dzięki temu sprzęt będzie przydatny i wydajny. Jak działają agregaty prądotwórcze? Do czego są używane? Jaki model będzie odpowiedni?

Jak korzysta się z agregatów prądotwórczych?

Najważniejszym zadaniem urządzenia jest generowanie prądu elektrycznego. Sprzęt można podzielić na trzy części. Podstawę stanowi silnik spalinowy. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii – jest to możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach nie może zabraknąć także prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika jest przekładany bezpośrednio na energię elektryczną. Żeby prąd mógł zostać wykorzystana w gniazdkach, konieczne jest dodatkowo zamienienie go na przemienny rodzaj energii, zajmuje się tym inna część agregatu – falownik.

Agregat prądotwórczy – kiedy się przydaje?

Urządzenia można znaleźć są przede wszystkim tam, gdzie nie ma energii elektrycznej. Sprawdzają się przykładowo na placach budowy czy podczas różnego rodzaju robót. Agregaty świetnie sprawdzają się też jako awaryjne źródło prądu. Często kupowane są do domków jednorodzinnych czy letniskowych.

Agregaty prądotwórcze – podział ze względu na typ silnika

Pośród agregatów można spotkać różne typy silnika, najchętniej wybierany będzie:

Silniki diesla

uważane są za bardzo proste i energooszczędne rozwiązanie, urządzenie jest bardzo sprawne – jedyną trudnością może być uruchomienie agregatu podczas niskich temperatur.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Choć taki typ urządzenia będzie wyjątkowo solidny i prosty, może być nieco starszy, czego skutkiem jest nierówna praca.

Silniki benzynowe czterosuwowe.

Są wyjątkowo chętnie wybierane ze względu na równomierną oraz wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy można uruchomić agregat nawet w temperaturach poniżej zera.

Agregaty prądotwórcze na propan-buta – najważniejsze informacje

Doskonałym rozwiązaniem są urządzenia zasilane gazem ziemnym. W tym przypadku propan-butan doprowadzany jest z przydomowej instalacji lub z butli. Tego typu rozwiązanie wyróżniają przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Agregat jest również ekologiczny i zdecydowanie solidniejszy niż inne typy. Urządzenia na gaz ziemny niszą się dłużej dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które wywołują korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Fachowy podstawca to Himoinsa – agregaty na gaz ziemny i inne. 

Który agregat prądotwórczy będzie odpowiedni?

Urządzenia można także podzielić w zależności od konstrukcji. Najczęściej używane są agregaty stacjonarne. Pozwalają one wytworzyć maksymalnie dużo energii, jednak trzeba pamiętać, że ich przewiezienie w inne miejsce jest utrudnione. Z tych powodów osoby, które planują mieć agregat zawsze pod ręką wybierają zwykle wariant przenośny. Wyróżnia się on wygodnymi uchwytami, a nawet kółkami. Rozwiązaniem pośrednim będzie agregat prądotwórczy walizkowy. Jego nazwa wskazuje na praktyczny kształt urządzenia, które nie tylko waży mało, ale też posiada praktyczny uchwyt.

Jakie są główne zalety agregatu prądotwórczego?

Główną zaletą agregatu jest generowanie wysokiej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach podczas produkcji. Dzięki temu możliwe jest wydajne generowanie energii elektrycznej nawet w dużym przedsiębiorstwie w czasie wielogodzinnej awarii zasilania. Kolejną dużą zaletą będzie niewielki koszt utrzymania agregatu, ponieważ wykorzystuje on paliwo. Kupno również nie będzie dużym wydatkiem. Wysokiej jakości agregat prądotwórczy można znaleźć już za parę tysięcy. W sklepach można znaleźć wiele modeli oraz rodzajów urządzeń, każdy znajdzie urządzenie dopasowane do swoich wymagań.

Gdzie najlepiej będzie kupić agregaty prądotwórcze?

Obecnie dużo przedsiębiorstw oferuje agregaty prądotwórcze. Niemniej żeby zyskać gwarancję niezawodności i najwyższej jakości urządzenia, przy wyborze dobrej firmy należy wziąć pod uwagę parę najistotniejszych parametrów. Przede wszystkim marka powinna długo działać na rynku, ponieważ wiąże się to z wieloletnim doświadczeniem. Liderzy zapewniają sprzęty, które charakteryzują się efektywną pracą, a dodatkowo będą sprawne przez wiele lat. Warto przejrzeć rekomendacje firmy, które dostępne są w sieci, ponieważ są one gwarancją rzetelności oraz wiarygodności sklepu.