Obecne trudno sobie wyobrazić życie bez elektryki. Instalacje elektryczne w Gdańsku, Kraków i Warszawa – są one zakładane wszędzie. Nie zapominajcie jednak że prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet i życia. Właśnie przez to uwagę należy zwrócić na to, aby instalacja była dobrze zabezpieczona. Odpowiednie zabezpieczenie potrzebujemy po to, by ochronić wszystkie urządzenia elektryczne przed zapaleniem się. Takie zabezpieczenie zazwyczaj umieszcza się w rozdzielnicy głównej, która mieści się obok wejścia do domu.

Spięcia w instalacjach – poznaj źródła

Źródła spięć i przepięć w instalacjach elektrycznych to:

 • wyładowania atmosferyczne,

 • wyładowania atmosferyczne w napowietrzną linię zasilającą,
 • uderzenie pioruna w dach,
 • elektryczność statyczna.

  Jakie wyróżniamy źródła zabezpieczeń?

  Wyłączniki nadprądowe

  Ludzie potocznie nazywają je bezpiecznikami ochraniają instalację przed skutkami zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Takie zabezpieczenie zakładane jest dla poszczególnych obwodów odbiorczych.

  Wyłączniki różnicowo-prądowe

  Ochraniają one instalacje przed porażeniem podczas dotyku pośredniego i bezpośredniego. Czym jest kontakt pośredni? Jest to na przykład dotknięcie urządzenia, w którym nastąpiło uszkodzenie izolacji.Z kolei kontakt bezpośredni to przykładowo dotknięcie przewodu który jest pod napięciem. W tym wypadku działanie wyłączników polega na porównywaniu prądu płynącego w przewodzie fazowym i neutralnym. Jeśli zauważymy różnice przekraczająca ich prąd uruchomienia, następuje szybkie odłączenie zasilania.

  Ograniczniki przepięć

  Innymi słowy ochronniki przeciwnapięciowe. Są to urządzenia które mają za zadanie ochronić instalację elektryczną przed przepięciami. Buduje się je na bazie iskierników lub warystorowe. Te urządzenia to alternatywa drogi przepływu dla prądu piorunowego. Jeżeli nie jesteśmy w ich posiadaniu, prąd może przedostać się do instalacji elektrycznej i wszystkich podłączonych do niej urządzeń elektrycznych.