Nie da się ukryć, że kolizja na parkingu to jedna z bardziej kłopotliwych dla posiadacza auta sytuacji. Jak zachować się, kiedy bezmyślnie spowodujemy uszczerbek na innym samochodzie? Czy do takiej stłuczki powinno się wezwać policję? W jaki sposób przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku kolizji?
Stłuczka na parkingu – co zrobić?
Z pewnością kolizja na parkingu to jedna z najczęstszych zdarzeń na drogach. Pomimo że powstałe w jej wyniku szkody zwykle nie są wielkie, ich zlikwidowanie będzie dużo kosztować kierowcę. Do kolizji parkingowych z reguły dochodzi poprzez nieustąpienie pierwszeństwa, nieostrożnego włączania się do ruchu lub próby wciśnięcia się w zbyt wąskie miejsce parkingowe. Jak więć unikniemy stłuczki? Począwszy od tego, że należy stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, które wskazują kierunek jazdy i informują o pierwszeństwie przejazdu. Gdy na parkingu brakuje takich oznaczeń, należy kierować się zasadą „prawej ręki”. Czyli pojazd znajdujący się po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo. Czy wiesz, żę do kolizji na parkingu z reguł dochodzi podczas cofania. Kierowca, wyjeżdżając z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia i może nie zauważyć samochodu, który się zbliża. W takiej sytuacji nie jest trudno o wypadek. Kto jest winnym kolizji? Winnym kolizji będzie pojazd włączający się do ruchu. Pamiętaj, że zachowanie ostrożności nie zawsze jest wystarczające. Przez co warto poprosić pasażera lub inną osobę obecną na parkingu, aby upewniła się, czy droga jest wolna i można bezpiecznie opuścić miejsce parkingowe.
Jak się zachować po kolizji?
Jeżeli jednak na parkingu uszkodziłeś sąsiedni samochód, poczekaj na właściciela pojazdu albo zostaw mu za wycieraczką kontakt. Ucieczka z miejsca kolizji nie jest dobrym rozwiązaniem, z uwagi na to, że grożą Ci poważne konsekwencje – karne i ubezpieczeniowe. Przepisy w jednoznaczny sposób wskazują, że uczestnicy stłuczki nie mogą oddalać się z miejsca zdarzenia.