Obora dla krów mlecznych będzie się lekko różnić od obory dla bydła mięsnego. Spowodowane jest to głównie tym, że zwierzęta hodowane na mięso są większe niż krowy mleczne. Z tego powodu miejsce wybrane na oborę musi uwzględniać gabaryty bydła. Dodatkowo przy chowie bydła mlecznego konieczna jest przestrzeń na dojarki – przy bydle opasowym takiej potrzeby nie ma.

Różnica pomiędzy hodowlą bydła mlecznego, a opasowego

W dzisiejszych czasach bardzo często zaobserwować można sytuacje, kiedy bydło mięsne w miesiącach wiosennych i letnich spędza czas na dworze, a w zimniejsze dni krowy są w pomieszczeniach. Zwierzęta hodowane na mięso nie potrzebują szczególnie adaptowanych budynków. W większości dostateczna będzie stodoła ze słomą na ziemi. Spotykany jest też system, w którym zwierzęta przebywają 365 dni na dworze i mają jedynie wejście do jakiegoś budynku, w którym mają możliwość schowania się podczas śniegu albo dużego mrozu.

W przypadku krów mlecznych przeważnie nie korzysta się z chowu na dworze. Dieta krów mlecznych jest niezmiernie ważna i od niej zależy jakiej jakości jest mleko i ile go będzie. Z tego powodu bydło mleczne zazwyczaj będzie stało w budynkach, żeby mieć nadzór nad tym ile i jakie jedzenie krowy zjadają.

Rodzaje obory dla bydła

Zarówno krowy mięsne, jak i mleczne można utrzymywać w oborach stanowiskowych lub wolnostanowiskowych. Obory wolnostanowiskowe mogą się dzielić na ściołowe i bezściołowe i najpopularniejszym systemem bywają takie ze słomą. 

Przyjęło się, że budynki stanowiskowe budowane są w sytuacji gdy gospodarz ma 40 albo mniej krów. Wolnostanowiskowe dla odmiany będą w przypadku gdy hodowca ma mięso-mleczny chów lub więcej niż 40-50 krów hodowanych na mięso. Warto wspomnieć, że w przypadku obór wolnostanowiskowych konieczne jest posiadanie osobnego miejsca, tzw. izolatki, dla zwierząt chorych lub takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to budynki, w których istnieją oddzielne stanowiska, gdzie zwierzęta są uwiązane liną w jednym miejscu. Często spotykane są w tego typu budynkach ruszta dla bydła, które odzwierciedlają bezściołowy system stanowiskowy i ograniczają pracę w trakcie regularnej opieki nad krowami. Obok każdej przegrody zwierzę musi posiadać poidło i żłób. Wymiary rusztu dla bydła nie będą zawsze takie same – są one dostosowywane do rozmiaru i rasy krów. Wobec tego możemy wyróżnić stanowiska krótkie, średnie i długie. 

Co jeszcze znajdziemy w oborze?

Przy oborze wolnostanowiskowej bez ściółki popularne są ażurowe podłogi, które mają wydzielone legowisko. Legowisko przeważnie wyłożone jest odpowiednią matą przykładowo gumową. 

W przypadku pomieszczeń ściołowych niezbędne będzie wyściełanie ich. Doskonale do tego zda egzamin słoma.

Jeśli stawiamy oborę stanowiskową i chcemy zakupić ruszta dla bydła, to konieczne będzie użycie maty gumowej albo piasku. W sytuacji stanowisk ściołowych – słoma, którą należy każdego dnia sprzątać i wykładać nową. 

W sytuacji chowu krów mlecznych niesamowicie ważne jest zapewnienie im naturalnego światła, dlatego, że regularny cykl dnia ma wpływ na jakość i ilość mleka, które krowy dają. W kwestii takiej hodowli niezbędne jest też udostępnienie przestrzeni na halę udojową, która będzie wyposażona w dojarki. 

Kolejną niezmiernie ważną sprawą jest zapewnienie właściwego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność zwierząt. Żeby mikroklimat był dopasowany trzeba zaaranżować właściwe warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonano budynek i jego kubatura , a także metoda przechowywania krów. Krowy preferują stać w niższych temperaturach. Idealna będzie więc taka między -7 a 18℃. Jeśli zwierzęta mieszkają w głębokiej ściółce to temperatura automatycznie będzie trochę wyższa. W dodatku trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – krowy spędzając całe dnie w budynku wydzielają CO2, ciepło i parę wodną. Bez właściwego przepływu powietrza, przebywanie w budynku może być nieodpowiedzialne. Jeżeli nie można umożliwić naturalnej wentylacji to niezbędne będzie zamontowanie mechanicznej. Wtedy należy szczególnie sprawdzić rozlokowanie otworów nawiewnych, tak aby były rozłożone mniej więcej w jednakowych odstępach i aby w zimne dni powietrze nie leciało bezpośrednio na zwierzęta.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/