Jeżeli w sezonie zimowym ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, albo mimo odkręcenia kaloryferów najbardziej jak się da w domu wciąż nie jest ciepło, to najlepsza chwila, aby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie korzyści będziesz miał robiąc takie ulepszenie w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to tak bardzo rekomendowane? 

Jak dużo zaoszczędzisz dzięki docieplaniu domu?

Docieplenie domu mimo tego, że wydaje się się dosyć kosztownym zabiegiem, może pozwolić Ci zminimalizować opłaty za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja mająca dużą masę akumulacyjną może utrzymywać niezmienne temperatury bez względu na miesiąc. Oznacza to, że w zimę, kiedy na zewnątrz są minusowe temperatury, w docieplonym budynku będzie mimo wszystko ciepło, a latem nie będzie nadmiernego upału.

Budynki, których nie docieplamy narażone są na zawilgocenia i przez to na rozwijanie się grzybów lub pleśni, a te są groźne dla zdrowia mieszkańców. Na dodatek kiedy na ścianie wyjdzie wilgoć, prawdopodobnie będziemy musieli wynająć firmę, która osusza mury, a to wiąże się z kolejnymi kosztami, za które trzeba zapłacić. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeśli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak przykładowo Pruszków, to z dużą dozą prawdopodobieństwa dokucza Ci zanieczyszczone powietrze, które pojawia się co roku w zimę. Na podstawie danych od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce największym powodem smogu są zadymienia, które pochodzą z niezorganizowanego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Na dodatek przebywanie w budynku, który nie jest docieplony może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jeśli w domu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest za bardzo przesuszone od przesadzonego ogrzewania to nasz organizm ma kiepską odporność. Jesteśmy więc w takiej sytuacji narażeni na częstsze przeziębienia. Jeśli za to nie ogrzewamy wystarczająco a nasz dom nie jest docieplony to wystawiamy go na zbyt dużą wilgoć, a co za tym idzie na powstawanie grzybów oraz pleśni, które również są złe dla zdrowia.

Powinno się też wspomnieć, że odpowiedni mikroklimat i komfort termiczny są niezmiernie ważne dla sprawności i jakości życia. Dlatego już teraz pomyśl o dociepleniu domu bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Bardzo możliwe, że nie jest to oczywiste, ale docieplony budynek posiada atrakcyjną izolację od hałasu. Dla osób mieszkających w lesie lub niewielkiej wiosce być może nie jest to takie ważne, jednak na większym osiedlu różnica jest odczuwalna. Warto jednak zadbać o to aby powłoka ocieplająca nie była zbyt gruba, ponieważ zmniejszymy tym samym dopływ promieni słonecznych, a to może nie być wcale takie fajne i dobre. Brak światła słonecznego wpływa negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na zakończenie ostatnia ważna wiadomość – docieplając dom można od razu zapewnić sobie świeżą elewację. W ten sposób zyskamy dwa efekty w tym samym czasie – nasz dom będzie docieplony i odświeżymy jego wygląd zewnętrzny. Dobrze docieplony dom to też lepsza cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia w Warszawie