Jak odbywa się malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to metoda, która wykorzystuje kilka etapów, żeby powierzchnia zyskała jednolity kolor. Najpierw malowaną powierzchnię należy dokładnie oczyścić. Rzecz nie może posiadać żadnych pyłów, olejów czy też rdzy. Następnie kładzie się farbę za pomocą napylania. Tego typu proszek utrzymuje się w miejscu dzięki siłom elektrostatycznym. Na koniec trzeba utwardzić taką farbę w wysokiej temperaturze. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że farba nie odpadnie albo nie ulegnie zniszczeniu.

Taki sposób malowania wykorzystywany jest od niemal 45 lat i przez cały ten czas został on nieźle ulepszony. W konsekwencji dzisiaj możemy korzystać z odporności na korozję, pękanie oraz różnice temperatur. Elementy, które pomalujemy proszkowo będą miały gładką powłokę i nie pojawią się na nich zacieki z farby.

Czym różnią się poszczególne rodzaje farb proszkowych?

W sklepach znajdziemy wiele różniących się od siebie farb do wykorzystania podczas malowania proszkowego. Podzielimy je na:

  • poliestrowe,
  • epoksydowe,
  • epoksydowo-poliestrowe.

Mają inny skład chemiczny, a razem z nim właściwości uzyskanej powłoki. Farby proszkowe poliestrowe składają się w większości z żywic poliestrowych i zazwyczaj stosowane są podczas malowania felg samochodowych albo ram motocykli. Znajdziemy także meble i balustrady, które pomalowane są za pomocą tej farby proszkowej. Pokrywa, która tworzy się po wykorzystaniu farby proszkowej jest odporna na promieniowanie słoneczne i to właśnie dlatego spotkamy ją najczęściej na przedmiotach, które są poza pomieszczeniami. Na dodatek nie rdzewieje i oczywiście nie pęka.

Drugi typ farb proszkowych to takie epoksydowe. Te też zrobione są z żywicy, ale tym razem jest to żywica epoksydowa. W swoim składzie chemicznym mają też dodatek pigmentów i środków pomocniczych. Dzięki temu farba posiada właściwą gęstość i sprzyja to elektryzowaniu się jej cząsteczek. Następnym plusem tego składu chemicznego jest to, że nie powstają pęcherzyki powietrza. Takie farby proszkowe stosowane są do malowania rzeczy i elementów, które znajdują się w środku pomieszczeń, gdyż nie są one odporne na promieniowanie słoneczne. Zazwyczaj jednak używa się ich do malowania sprzętów RTV i AGD, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia i zarysowania.

Następny rodzaj farb to tak zwany mix. Chodzi tutaj o farbę epoksydowo-poliestrową i w jej składzie są obydwie żywice. Jednakowo jak przy farbie epoksydowej, raczej nie wykorzystuje się jej do malowania rzeczy, które docelowo mają znajdować się na dworze. To co jednak wyróżnia ją to, że jest odporna na gorąco. Co za tym idzie często stosuje się ją do farbowania grzejników i okrywy bojlerów. Dodatkowo zastosowanie znajdują przy ceramice i akcesoriach do samochodów, jednak spotkać można je także na maszynach przemysłowych czy też rolniczych.

Jaki sprzęt jest potrzebny do malowania proszkowego?

Najpierw powinno się poinformować, że do malowania proszkowego jest obowiązkowy profesjonalny sprzęt, który kosztuje sporo pieniędzy. Właśnie z tego powodu najczęściej jest ono używane w profesjonalnych lakierniach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na stworzenie domowego warsztatu w Lublinie to rzeczą najistotniejszą jest zagwarantowanie dobrego oświetlenia oraz wentylacji w pomieszczeniu, gdzie będziemy malować proszkowo.

Dlatego, że malowana proszkowo powierzchnia musi być dokładnie umyta i odpylona to na samym początku musimy mieć szlifierkę i sprzęt do oczyszczania.

Kolejnym istotnym narzędziem jest pistolet natryskowy. W sklepach kupimy zarówno ręczne, jak i automatyczne. Na dodatek pistolety natryskowe tworzone są w przeróżnych rozmiarach.

Następny etap to wzmacnianie farby, a podczas tego konieczny będzie piec do polimeryzacji farby. To on sprawia, że rzecz jest gładka i jednolita. Piece mogą być gazowe, olejowe i zasilane prądem. Oczywiście musimy też wybrać farbę proszkową.

Malowanie proszkowe to niesamowicie ekologiczna i niegroźna dla ludzi technika. W dodatku obiecuje naprawdę dobre efekty wizualne i jest niesamowicie trwała. Jeśli myślicie nad wykorzystaniem jej to wiedzcie, że jest to jedna z lepszych metod malowania.