Piwnica ze względu na swoje położenie pod powierzchnią gruntu jest wyjątkowo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio uszczelnione przepuszczają wodę, co będzie skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Żeby temu zapobiec stosuje się hydroizolacje w Warszawie. Jeśli chodzi o budynki już istniejące ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo prostym w porównaniu do hydroizolacji fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem bardzo drogich prac ziemnych, co w niektórych sytuacjach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej jest w sytuacji domów dopiero budowanych. Z tego powodu najlepiej taką izolację wykonać w momencie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odkryte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy robi się papą lub masą bitumiczną. Są to dobre metody przeciwdziałające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze zrobić taką hydroizolację?

Czy warto robić izolację piwnicy?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację fundamentów. Z tego powodu jest to etap nierzadko pomijany przez właścicieli budynków. Mimo wszystko często okazuje się, że izolacja była jednak potrzebna i trzeba odkryć fundamenty, co jest wyjątkowo kosztowne. W przypadku domów, w których fundamenty pełnią jednocześnie funkcję ścian piwnicy, taka ochrona przed wilgocią jest z pewnością niezbędna. Warto pamiętać, że woda gruntowa z łatwością znajduje niewielkie szczeliny, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie doprowadza to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już w momencie budowy domu warto zatroszczyć się o efektywną i dokładną hydroizolację ścian fundamentowych. Warto dopilnować, aby surowce użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, bo potencjalne modyfikacje czy wymiany będą bardzo skomplikowane. Trzeba także wziąć pod uwagę odmianę gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest skomplikowana, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większy problem stanowią grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują wodę nawet przez wiele miesięcy. Z tego powodu przed zaczęciem budowy warto wykonać badania geologiczne. Firmy wykonujące takie usługi najczęściej znajdują się w większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Surowce stosowane w hydroizolacji piwnicy

Istotna jest odpowiednia jakość surowców z jakich robi się hydroizolację piwnicy. Jakich surowcow najczęściej się używa? Zazwyczaj są to papy i masy bitumiczne. Szczególnie papy bitumiczne powinny być specjalnie przygotowane do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą wytrzymałością. Nie można zapominać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają w czasie zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych najczęściej używa się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach nieprzepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jakie są sposoby izolacji piwnicy? 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja fundamentów pozwala na zwiększenie praktyczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu warto przypilnować, aby była ona dobrze wykonana:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed powstaniem ścian fundamentowych warto zabezpieczyć je przed podciąganiem wody z gruntu. W tym celu używa warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy rozpocząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu niezbędne jest w przypadku niektórych rodzajów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty często napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie w postaci drenażu.
  • Sezonowanie – po wylaniu fundamentów należy poczekać nawet kilka miesięcy, aby materiał dobrze wysechł. Ważne, aby w takiej sytuacji z układaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe dobrze wyschną, ich powierzchnię należy dobrze wyczyścić. Następnym krokiem jest nałożenie tynku, a następnie warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeżeli budynek posiada piwnicę można zastosować także izolację termiczną, aby uniknąć uciekania ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów szczególnie w sytuacji domów posiadających piwnicę jest bardzo ważnym kropkiem. Umożliwi w dłuższej perspektywie z wilgocią przedostającą się do wewnątrz i kosztownych poprawek w zabezpieczeniu fundamentów.