Co to jest kompresor?

Kompresor jest maszyną dzięki której możemy uzyskać gaz pod dużym ciśnieniem. Zazwyczaj zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Wpływa jednak na to jego rodzaj. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a następnie podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je także w małych warsztatach, szpitalach, gabinetach dentystycznych, samochodach, a czasem też w domach.

Powinniśmy wiedzieć, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Wśród sprężarek możemy wyróżnić także wentylatory oraz dmuchawy.

Gdzie znajduje zastosowanie kompresor?

Zastosowanie kompresora różni się w zależności od tego jaki jest to typ urządzenia, jego gabarytów i przedsiębiorstwa, do którego został zamówiony. Kompresor tłokowy, który kupimy do wykorzystania w domu będzie mieć zastosowanie w takich sytuacjach jak pompowanie kół rowerowych, samochodowych, piłek lub materacy. Na dodatek kompresory są wykorzystywane do zasilania maszyn pneumatycznych lub pistoletów do malowania ciśnieniowego, a także do czyszczenia pozostałych sprzętów. Tego typu kompresory zazwyczaj znajdują się też w warsztatach samochodowych i wulkanizacji.

Inny typ kompresora czyli śrubowy, często spotkamy go między innymi na budowach. Mechanizm ten posiada koła, i z tego powodu można go bardzo szybko zawieźć do właściwej lokalizacji i wykorzystać w trudnych przestrzeniach. Tego typu kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Zazwyczaj znajdują zastosowanie przy zasilaniu urządzeń pneumatycznych jak przykładowo wiertarki udarowe albo młoty. Wykorzystywane są również do oczyszczania strumieniowego czy też wdmuchiwania kabli. Za sprawą tego, że są wielofunkcyjne to zauważyć je można zarówno przy budowie dróg jak i w kopalniach.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że nasz kompresor wymaga serwisu można poznać po kilku zachowaniach. Sytuacje, w których powinieneś wziąć pod uwagę naprawę kompresora to na przykład nieprawidłowa praca chłodnicy, brak dużego ciśnienia, stukanie w trakcie działania czy też wyraźne zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeśli Twój sprzęt niewłaściwie działa, nie jest w stanie maksymalnie napompować zbiornika lub ma zanieczyszczoną głowicę, to bardzo szybko zawieź go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie sytuacje często prowadzą do przegrzania, a w następstwie do absolutnego uszkodzenia sprzętu. Lepiej więc pomyśleć o tym zawczasu, kiedy zobaczymy początkowe nieprawidłowości. Jeżeli posiadany przez nas sprzęt pracuje o wiele głośniej niż zazwyczaj to prawdopodobnie oznacza to, że jakaś część się zużyła i trzeba ją wymienić.

Warto pamiętać o regularnym dostarczaniu kompresorów do serwisów w Warszawie ponieważ robiąc im kontrolę prawdopodobnie unikniemy niemałej awarii, która pochłonie dużo pieniędzy.