Zwyżki są narzędziami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegozakresu prac, które powinny być wykonane na wysokościach. Jakie mamy typy zwyżek i do jakich konkretnie prac się je stosuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Rodzaje podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to przyrząd który na hydraulicznym wysięgniku ma umiejscowioną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na dużą wysokość. Zwyżki kategoryzujemy  przez wzgląd na budowę a także na sposób poruszania. 

Podział ze względu na budowę wyróżnia trzy typy zwyżek:

    • podnośnik nożycowy – ma wyciągane ramiona, które są skrzyżowane, przez co  jest mocno stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma wyjątkowo duży zasięg roboczy. przez co można zostawić go w znaczącej odległośc od miejsca świadczonej pracy. Świetnie sprawdza się np. wśród ruchliwych ulickiedy potrzeba wykonać działania dotyczące np. naprawy sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – stosowany do transportowania ludzi na duże wysokości. posiada nieduże gabaryty, po złożeniu ramienia potrzebuje mało miejsca

Natomiast ze względu na sposób przemieszczania,podnośniki koszowe dzielone są na dwa typy:

    • samojezdne – kursują po płaskim terenie, temające napęd na cztery koła albo gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się również w trudniejszych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – umieszczane są na niedużych pojazdach jak i wielkich ciężarówkach. Czasami mocuje się je także na przyczepach ciągnących samochody.

W jakim celu wykorzystuje się zwyżki?

Zwyżki mają wiele funkcji. Doskonale sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych obszarach. Poniżej podajemy pomysły na wykorzystanie podnośników koszowych.

Budowlanka

Podnośniki koszowe najczęściej stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montowania elementów konstrukcyjnychlub  przykładowo okien na dużych wysokościach. Podnośników koszowych używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich a także przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których zwykłe rusztowanie nie wystarcza.

Montaż reklam

ciężko wyobrazić sobie dziedzinę reklam bez użycia podnośników. Ogromne reklamy montowane są na bokach wysokich budynków czy kilkunastometrowych tablicach przy ich pomocy. używanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia pracy wreszcie przy ogromnych wysokościach jest zwykle niewykonalne. W takim przypadku zwyżki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbanie o wygląd budynków również wymaga skorzystania z zwyżek. Używanie technik alpinistycznych podczas mycia okien na dużych wysokościach bywa bardzo ryzykowne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej usługi. Dzięki użyciu zwyżki, mycie okien czy czyszczenie elewacji można przeprowadzić o wiele szybciej, solidniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Podnośniki koszowe mają zastosowanie też  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Od czasu do czasu drzewa potrzebują dokładnego przycięcia  gałęzi,ze zwyżką praca ta będzie dużo prostsza i bezpieczniejsza do zrobienia.

Zdejmowanie  śniegu z dachów

Zalegający na dachach śnieg bywa bardzo niebezpieczny. Spowodował on kiedyś  sporo  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobowiązanii do regularnego pozbywania się śniagu z dachów, aby udaremniać katastrofy Dzięki zastosowaniu w tym zadania podnośnika koszowego można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w łatwy i bezpieczny sposób.

Eventy

Nieoczywistym zastosowaniem podnośników koszowych jest używanie ich w branży rozrywkowej. podnośniki koszowe stosowane są na różnego rodzaju eventach. Nieraz pełnią całkiem praktycznezadania przykładowo. doświetlanie sceny z dużej wysokości, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórychsytuacjach sam podnośnik pełni rolę atrakcji. Pozwala osobom wznieść się wysoko  aby  wykonać sobie selfie i oglądać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Oczywiście  podnośnik koszowy spełnia wszelakie wymogi bezpieczeństwa i nie należy siębać korzystania z podnośnika koszowego w tym celu. ludzie , podczas wyjazdu w górę zabezpieczeni są w tym czasie specjalnymi pasami. Korzystanie z takiej atrakcji może być niezapomnianym doświadczeniem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  stosować można na dużo możliwości. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Podziel się w komentarzu.