Nauczyciele nauki jazdy zbyt wiele uwagi skupiają na tłumaczenie kwestii mających hipotetycznie pomóc w zdaniu egzaminu. W związku z tym na odczep się traktują podstawy techniki kierowania, których posiadanie jest niezbędne do tego, aby przyjemnie oraz bez większych komplikacji przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Obowiązkiem instruktora jest pokazać osobie szkolonej nie jedynie poprawne ustawienie fotela i kierownicy, ale także to, jak używać mechanizmów sterowania samochodem. 

Żeby prawidłowo a także dokładnie władać pedałem przyspieszenia, hamulca i sprzęgła, należy oprzeć obydwie pięty o podłogę samochodu. Daje to stabilny punkt oparcia, szczególnie wtedy, kiedy trzeba sterować przy niewielkich prędkościach. Niby takie oczywiste, ale warto zwrócić uwagę, jak dużo osób wciska sprzęgło, trzymając stopę w powietrzu w związku z tym nie posiadając odpowiedniej kontroli.

Dźwignie oraz przełączniki zostały skonstruowane tak, aby korzystanie z nich było bardzo komfortowe. Czasy, kiedy do włączenia biegu czy kierunkowskazu trzeba było używać siły, zostały już dawno za nami. We współczesnym pojeździe można czasem odnieść wrażenie, że pokrętła są bardzo delikatne. Prawda, korzystanie z nich ma być wręcz intuicyjne. To kolejna rzecz, którą ludziom które rozpoczynają naukę jazdy należy wytłumaczyć. 

Każdy posiadający prawo jazdy musiał zaliczyć kurs a później egzamin. Jednym poszło to sprawniej, niektórym gorzej. Ale sama nauka jazdy nie jest skomplikowana. Pierwszy raz, kiedy usiądzie się za kierownicą czuć podniecenie, niekiedy złączone z napięciem a także czasami z niewątpliwymi lękami przed czymś obcym oraz niewiadomym. I w tym przypadku również, jak podczas poznawania czegoś nowego wszystko wydaje się obce oraz skomplikowane. W trakcie jazdy samochodem w tym samym czasie trzeba wykonywać nawet parę rzeczy równocześnie – trzymać kierownicę, wciskać gaz albo hamować, spoglądać w lusterka, sygnalizować skręt, rozglądać się na drogę, itp. Dla osoby która wsiada pierwszy raz za kółko mnogość tych rzeczy może być przerażający, ale nie należy się zrażać.  Podczas nauki jazdy i nabywania doświadczenia trudność nieustannie się zmniejsza, aż w ostateczności przekształca się w naturalne, wyuczone odruchy.

Czy kierowanie pojazdem po Gdańsku jest trudne?

Przemieszczanie się samochodem na siedzeniu kierowcy daje dużo frajdy. Pomijając to, że jest to niezwykle wygodne oraz przydatne należy również nadmienić i podkreślić, że kierowanie samochodem daje swobodę i wolność. Ponadto przydaje się w mnóstwie okoliczności życia codziennego zarazem w tych trywialnych, jak i nagłych sytuacjach. Jednak jak wszystkiego i jazdy samochodem należy się przyuczyć.

Poruszanie się w miastach wiąże się najczęściej z wolną jazdą oraz staniem w zatorach. Przy takim rytmie kierowania pojazdem również istotna jest umiejętność jazdy samochodem. Dla początkujących jest kilka ważnych porad. Warto zwrócić uwagę na swój tryb jazdy oraz przystosować się do przepisów oraz pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Za szybka lub zbyt powolna jazda są w stanie przyczynić się do poważnego wypadku.

Tkwienie w korkach, zwłaszcza w dużym mieście, może być kojarzone ze stresem. Jednak, gdy styk jazdy jest płynny, kierowca jest skupiony na drodze i nic go nie rozprasza, to nawet przejechanie po zatłoczonym mieście idzie płynnie. 

Kierujący przemieszczający się po Gdańsku mogą czuć się przyjemnie a także infrastruktura im sprzyja. W związku z tym nauka jazdy w Gdańsku zalicza się do jednych z mniej wymagających. W dorocznym rankingu miast sprzyjającym kierowcom Gdańsk zaprezentował się całkiem nieźle oraz zajął drugie miejsce. Nauka jazdy w takich warunkach jest zdecydowanie bardziej przyjemna oraz mniej nerwowa. Prościej w czasie nauki jazdy skoncentrować się na szlifowaniu technicznych kwestii aniżeli na denerwowaniu wzmożonym ruchem lub niedostępnością miejsc postojowych. 

Parkowanie w miastach potrafi czasem wywołać złość nawet u najspokojniejszych kierujących. Brak wystarczająco obszernej infrastruktury do postoju mocno zaniża komfort właścicieli pojazdów. Szczęśliwie w Gdańsku jest poprawnie rozwinięta struktura Park’n’Go, przez co nie brakuje wolnych miejsc do postoju.