Biznesmen zajmujący się prowadzeniem specjalistycznej firmy budowlanej powinien zastanowić się jaki zakres usług chce oferować? Pojęcie robót budowlanych jest szerokie, określone przez prawo budowlane. Zgodnie z przepisami prace budowlane interpretowane są jako budowa, przebudowa, montaż, rozbiórka, oraz remont budowli.  Otwierając firmę budowlaną nie jest potrzebne posiadanie licencji, lub zezwoleń. Tak naprawdę właścicielem może być każdy, nawet bez specjalistycznej szkoły. Mimo to zakres niektórych prac ze względu na bezpieczeństwo obliguje do posiadania uprawnień. Właściciel firmy budowlanej może po prostu zatrudnić osoby  posiadające wymagane pozwolenia. Jakie prace obejmują zakres prac budowlanych? Jaki zakres usług może świadczyć specjalistyczna firma budowlana, taka jak np. https://fb-jelcz.pl/?

Roboty drogowe jako jedna ze specjalizacji firmy budowlanej

Jedną z usług świadczonych przez przedsiębiorstwa budowlane jest budowa dróg. Oczywiście nie każde przedsiębiorstwo będzie miało ją w swojej ofercie, gdyż jest to dosyć nietypowa specjalizacja, bez wątpienia bardzo różni się od budowy domu. Przedsiębiorstwo zajmujące się robotami drogowymi musi posiadać specjalistyczny sprzęt. Oprócz samego wybudowania nawierzchni niektóre firmy oferuje kompleksowe zadbanie o powstawanie drogi, również części podziemnej, czyli np. kanalizacja, woda, gaz, instalacja techniczna. Oczywiście również w tej gałęzi branży budowlanej istnieją specjalizacje. Część firm zajmuje się budową autostrad, inne z kolei ścieżkami rowerowymi, parkingami czy brukowaniem nawierzchni. Istotne, aby oprócz szerokiego zakresu usług drogowych dana firma była także terminowa. Powstawanie dróg zazwyczaj ma wpływ na utrudnienia w ruchu, które może być bardzo uciążliwe w miastach w których sezonowo pojawiają się turyści czyli np. Zakopane, Trójmiasto- Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Wywóz gruzu przez profesjonalną firmę budowlaną

Każda budowa wiąże się z produkcją odpadów budowlanych czyli np. gruzu. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy zatrudniona firma budowlana ma w swojej ofercie także wywóz odpadów. Nie trzeba w takiej sytuacji szukać i angażować kolejnych podwykonawców. Złogi gruzu czekające na uprzątnięcie na pewno nie upraszczają postępu prac budowlanych, dlatego warto dbać o ich systematyczne pozbywanie się. W takiej sytuacji firma budowlana mająca właściwej wielkości kontenery i wydajny sprzęt jest na pewno na wagę złota. 

Wypożyczanie profesjonalnego sprzętu budowlanego

Duże przedsiębiorstwa budowlane mogą także rozszerzyć ofertę swoich usług o wynajem maszyn budowlanych jak np. koparka.  Takie maszyny nie zawsze są w użyciu, a szkoda aby stały na placu bezczynnie. Dlatego niektóre przedsiębiorstwa budowlane decydują się na wypożyczanie swojego sprzętu. Mogą to być koparki kołowe lub gąsiennicowe, spycharki, walce a także inne.Bez wątpienia taki sprzęt wymaga profesjonalnej obsługi, dlatego często jest ona w pakiecie z maszyną. Wykwalifikowana kadra znacznie lepiej poradzi sobie z prowadzeniem specjalistycznej koparki, niż amator. 

Prace ziemne proponowane przez profesjonalną firmę budowlaną

Wachlarz prac ziemnych to m.in. wykopy, nasypy, oraz wymiana gruntu. Niektóre firmy budowlane oferują także przysposobienie nawierzchni przed rozpoczęciem budowy. Czasami budowla nie może powstać przez niewłaściwy grunt. Taki problem jest w stanie rozwiązać firma zajmująca się kompleksowymi pracami ziemnymi. Z takiej usługi można skorzystać także wówczas, kiedy niezbędne jest wykonanie wykopu lub nasypu. Profesjonalne przedsiębiorstwo budowlane może zapewnić takie usługi szybko i dokładnie z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań.

Układanie kostki brukowej, czyli całościowe usługi brukarskie

Kolejną usługą prac budowlanych jest na pewno układanie kostki brukowej. Jest to dosyć powszechna usługa oferowana przez wiele firm. Istotne jest aby realizować ją z dużą starannością przez specjalistów z doświadczeniem. Usługi brukarskie to wyjątkowo szeroki wachlarz czynności obejmujący zarówno ścieżki ogrodowe, jak i brukowanie parkingów.

Wyburzanie budynków przez specjalistyczną firmę budowlaną

Wyburzenia budynku wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Firma proponująca takie usługi powinna robić to przede wszystkim bezpiecznie i zatrudniać wykwalifikowaną kadrę. Aby prace przebiegały sprawnie i bezproblemowo wymagane jest całościowe podejście. 

Budowa bezpiecznych placów zabaw

Firmy oferujące budowę placów zabaw współpracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i dyrektorami szkół. Wykonują swoje usługi także dla miejsc publicznych jak np. parki. Firma posiadająca w swojej ofercie tę usługę powinna zadbać głównie o bezpieczeństwo takiego miejsca. Często budowa takiego placu to nie tylko postawienie urządzeń, ale również przygotowanie gruntu, wylewki i wiele innych. Istotne aby podejście specjalistów było całościowe. 

Transport materiałów sypkich

Czy firma budowlana może zajmować się również transportem? Z pewnością tak! Część firm posiada w swojej ofercie taką usługę jak transport materiałów sypkich, czyli np. piasku a także innego rodzaju materiały. Zazwyczaj taka usługa jest zapewniana z profesjonalną obsługą ciężarówki. Z pewnością pojazdy muszą być przystosowane do transportu tego typu materiałów.