Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to najpopularniejsza forma ubezpieczenia na samochód. Nic w tym dziwnego z powodu, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Przez co posiadacze samochodów przebierają w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. OC trzeba wykupić najpóźniej w momencie zarejestrowania samochodu z uwagi na to, że samochód, który wyjeżdża na drogę musi już posiadać OC. Istnieje również ubezpieczenie komisowe samochodu. Jednakże to nazwa potoczna. Posiadacze samochodów używają takiego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, którym jest ubezpieczenie OC obejmujące ochroną okres do 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC – po co jest nam potrzebne?

Ubezpieczenie OC przydaje się wtedy, kiedy będziemy uczestniczyć w wypadku lub kolizji. Z naszego ubezpieczenia OC, jeśli spowodujesz kolizję odszkodowanie zostanie wypłacone drugiemu kierowcy. Jeśli nie masz ubezpieczenia OC zostanie zostanie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z najnowszych dostępnych danych UFG wynika, że opłata karna za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku rzeczy. Chociażby od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,czy też samego okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie autocasco

Autocasco przeciwnie do ubezpieczenia OC jest w pełni dobrowolną polisą. Jednakże bardzo często sprzedawana jest w pakiecie z ubezpieczeniem OC. NIe ma regulacji w przepisach w żaden sposób stawek autocasco. AC jest to polisa, która gwarantuje zwrotu kosztów związanych z uszkodzeniem samochodu albo nawet jego kradzieżą. W takiej sytuacji posiadacz samochodu może mieć spokojną głowę, poniewa nawet jeśli w czasie parkowanie jego auto się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje koszty.