Kupno używanego auta to zawsze pewne ryzyko. Sprzedawcy zazwyczaj zapewniają, że samochód jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Rzeczywistość bywa odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest oferowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zakresem różne części pojazdu i stanowić niejako zapewnienie, że stan pojazdu są zgodne z opisem.

Jak działa gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona użyteczna?

Dlaczego sprzedawcy aut używanych proponują nam gwarancje?

Wiele podmiotów handlujących używanymi autami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do przeanalizowania. Wiedzą to również konsumenci, którzy do deklaracji handlarzy przeważnie podchodzą z dystansem.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka firm świadczących tego typu usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – tworzy ją zakres, warunki i cena.

W zależności od wybranego pakietu możemy liczyć na różne warunki. Detale zawarte w umowie są też determinowane stanem pojazdu, jego przebiegiem i potencjalną podatnością na usterki.

Najczęściej gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu auta. Bazuje się ona na bezpłatnej naprawie auta w jednym z dedykowanych serwisów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista usterek i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią niestety procent wszystkich elementów, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Ponadto, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W przypadku wyższych kosztów naprawy niż postanawia umowa klient różnicę pokrywa samodzielnie.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie przejmuj się niczym. Skorzystaj z oferty ava-rent.

Samochody używane – praktyczne spojrzenie na gwarancję

Rzeczywistość związana z gwarancjami na pojazdy używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach spełnia oczekiwania klientów. Można też spotkać podmioty o niezbyt dobrych opiniach.

Wobec tego warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Bywa, że usterka musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to wykonalne, a niestety daje to firmom opcje do lawirowania od wykonania swoich obowiązków.

Skrupulatnie trzeba sprawdzać też zakres gwarancji w oparciu o stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny daje możliwość manipulowania różnymi czynnikami przez sprzedawców. Cierpią na tym głównie osoby nie znające tematu.

Szukając informacji na ten temat, można spotkać się z wiadomościami, że firmy często ociagają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u sprawdzonych dostawców. Uczciwe firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są przeważnie klarowne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to nadal warto.