Nabywając auto dla większości osób istotne jest jak duże jest spalanie. Jest to niezmiernie ważny bodziec, gdyż paliwo do najtańszych nie należy i możemy za to zapłacić duże kwoty. Od czego więc zależy wielkość spalania auta i czy można zrobić coś, aby było mniejsze?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najprostszą metodą jest odczytanie tego komunikatu z wyświetlacza, który znajduje się w prawie każdym dzisiejszym aucie. Należy jednak mieć na uwadze, że informacja ta jest hipotetyczna i nie koniecznie wyświetlana wartość będzie właściwa. Bardzo przekonującym, ale jednak żmudnym sposobem, jest zrobienie pomiarów samodzielnie. W takiej sytuacji początkowo trzeba zatankować samochód do pełna i zapisać jaki był przebieg, a później wyjeździć całe paliwo i jeszcze raz napełnić bak. Wiedząc ile kilometrów przejechaliśmy na pełnym baku oraz mając wiedzę ile paliwa weszło do końca, możemy w szybki sposób obliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy podzielić ilość wykorzystanego paliwa – czyli to, ile zatankowaliśmy – przez ilość przejechanych kilometrów od tankowania do tankowania i pomnożyć to przez 100. Tym sposobem zobaczymy średnie spalanie naszego auta przy zrobionym dystansie. Bez dwóch zdań należy być świadomym, że całkowicie inna wartość pokaże się jeśli jechaliśmy drogami ekspresowymi, a inne spalanie będzie jeśli jeździliśmy w dużym, zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie auta najczęściej powoduje kilka przeróżnych rzeczy. Bardzo często są to niewielkie awarie samochodu. Na przykład niesprawny termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Kolejnym elementem, którego brak sprawności zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie są one sprawne to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo jest dawkowane błędnie i często zwiększa się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Za małe ciśnienie w nich może przyczynić się do wzrostu zużycia paliwa. Warto więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistym czynnikiem, a jednak nie każdy o tym wie, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Poza usterkami pojazdu, na wielkość spalania wpływ ma nasza jazda. Auto pali o wiele więcej w trakcie tak zwanej agresywnej jazdy, a także kiedy stoimy w korku.

Co możesz zrobić, żeby Twój samochód miał mniejsze spalanie?

Na samym początku należy pamiętać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie powinno się szybko ruszać a potem mieć wciąż pierwszy bieg dopóki nie osiągnie się 30 km/h. O wiele korzystniej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Szybkie gazowanie i hamowanie nigdy nie wpłynie dobrze na spalanie samochodu. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie auta. Zdecydowanie mniejsze spalanie jest, kiedy poruszą się nim jedna osoba. Warto więc nie trzymać w samochodzie rzeczy, które nie są nam potrzebne. Jeśli zależy nam na jak najmniejszym spalaniu to powinniśmy trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i bardzo mocno ustawionej klimy, ponieważ zużywają one prąd, a to bez dwóch zdań wpływa na ilość spalanego paliwa.