Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny materiał w większości fabryk, a jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne – od elementów dekoracyjnych, po produkcję mebli, aż do robienia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on sporą wytrzymałością i niewielką średnicą. Mimo wszystko przed wykorzystaniem, trzeba poddać go odpowiedniej obróbce. W czasie tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne maszyny mogą zrobić również kwadratowe, lub skręcone. Zależnie od potrzeb może również dobierać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie wykorzystywanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który służy do produkcji mebli. Żeby poddać drut odpowiedniej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Potrzebne będzie do tego znacznie więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Niewątpliwie wszystkie urządzenia przeznaczone do obróbki drutu powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Na rynku dostępne są dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc służy do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy za pomocą prądu stałego albo zmiennego. Skutkiem całego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i wielkościach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w specjalistycznych liniach produkcyjnych ponieważ jest to stosunkowo duża maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o właściwą ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez zakłóceń. 

Urządzenia do obróbki drutu – nawijarka

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, lub innymi słowy szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu zapewniają zautomatyzowanie procesu oraz dokładność. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak sama nazwa wskazuje nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, żeby zwoje były o wymaganej wadze. Zwoje służą one przede wszystkim do związywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Prościarka drutu – niezbędne urządzenie przy obróbce drutu

Kolejnym z licznych urządzeń wykorzystywanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej celem jest rozprostowanie drutu z kłębu niezależnie od jego średnicy – dobrej jakości prościarka da radę prawie z każdą. Kiedy potrzebne jest wyprostowanie drutu za pomocą prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Często surowiec w postaci drutu kupowany jest w kłębach. Żeby instalacja odgromowa właściwie spełniała swój cel trzeba ten drut wyprostować. Wcześniej wykonywano to ręcznie poprzez rozciąganie, ale przyczyniało się to do materiału. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Urządzenia te mogą wyprostować go z dużą dokładnością bez jakichkolwiek zniszczeń. Prościarka do drutu może być wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces najczęściej jest w pełni zautomatyzowany, obsługa maszyny opiera się jedynie do jej nadzoru, oraz wyregulowania mechanizmów. Na rynku można kupić również prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Obróbka drutu – inne urządzenia

Oczywiście jest wiele rozmaitych, które są wykorzystywane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego w późniejszym okresie będzie używany drut. Takim przykładem mogą być giętarki. Są to urządzenia robione na indywidualne zamówienie kupującego. Wykorzystywane są one do zginania siatek panelowych, a także górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie maszyny działają na zasadzie prasy, która zgina surowiec na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Zazwyczaj taki drut używany jest w górnictwie a także do wytwarzania krat pomostowych. Przez wzgląd na jego nietypowe przeznaczenie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem z którym można się spotkać w każdej dziedzinie życia, dlatego wymyślono tak dużo urządzeń służących jego obróbce. Najczęściej są to urządzenia dedykowane określonym branżom, w których drut jest powszechnie stosowany. Nie można zapominać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko wyspecjalizowane linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.