Są sytuacje kiedy podczas jazdy zdarzy nam się niewielka stłuczka i w takiej sytuacji w aucie powstaje wgniotka. Tego typu wgniecenia najczęściej prezentują się dosyć nieładnie i w dodatku zmniejszają cenę pojazdu. Coraz popularniejsze stają się bezinwazyjne sposoby wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki nim pojazd może wyglądać jak nowy i często nie ma żadnych oznak, że kiedyś miał stłuczkę. W jakich przypadkach możliwe jest wyciąganie wgniotek i na jaką metodę możesz postawić?

Masowanie blachy – czyli jak usunąć wgniecenia w samochodzie?

Metoda masowania blachy stosowana jest w przypadku takich fragmentów auta, do których jest dobry dostęp do tego miejsca od środka. Jest to najczęściej maska a także klapa bagażnika. Do tego rodzaju usuwania wgnieceń niezbędne jest użycie profesjonalnych narzędzi. Fachowcy używać będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, grubościach i końcówkach i dźwignie, czyli inaczej heble. Rodzaj zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Za pomocą miękkich młotków, które mają podbijaki i właściwie dostosowanych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, żeby przybrała swoją początkową formę. Narzędzia, jakie potrzebne są do wykonania tego typu masowania nie są tanie i najlepiej byłoby oddać samochód do specjalistów w Krakowie, którzy szybko pozbędą się z niego wgnieceń. W Krakowie profesjonalna firma, posiadająca wieloletnie doświadczenie to Eurograd – wyciąganie wgniotek.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeśli nasz samochód posiada wgniotki, jednak nie lakier jest bez skazy to możliwe jest wykonanie sposobu PDR czyli usuwania wgniotek bez malowania blachy. Na samym początku należy odtłuścić i wyczyścić powierzchnię, a kolejno położyć na tę blachę klej termopotliwy i doczepić właściwe urządzenie. Za pośrednictwem tego przyboru wyciąga się obecne wgniotki. Po całkowitym wyprostowaniu blachy usuwa się sprzęt i można usunąć klej za pomocą zmywacza.

Dużym plusem tej metody jest na przykład brak konieczności pozbywania się jakiegokolwiek z podzespołów. Dodatkowo, może być stosowana w razie wyciągania wgniotek po gradobiciu.

Tej metody nie warto wykorzystywać samemu w garażu gdyż wymaga ona konkretnej wiedzy i nietaniego sprzętu. Zdecydowanie lepiej jest powierzyć auto w ręce profesjonalistów, których na pewno znajdziesz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który można spróbować w domu, jest zrobienie gwałtownej zmiany temperatur. W takiej metodzie początkowo musicie nagrzać wgniecioną blachę – przykładowo za pomocą suszarki – a następnie błyskawicznie ją schłodzić. W tym celu używa się zazwyczaj suchego lodu lub sprężonego dwutlenku węgla. Blacha pod wpływem dużej różnicy temperatur wyprostuje się. Technika ta ma jednak niewielką wadą – zazwyczaj podczas takiego zabiegu lakier odpryska i konieczne jest powtórne lakierowanie.

Jeśli jednak nie jesteś przekonany co do tego, czy uda Ci się samemu wyciągnąć wgniotki z auta – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie z pewnością znajdziesz warsztat, który spełni Twoje oczekiwania.