Bezsprzecznie agregaty prądotwórcze wykorzystuje się non stop przez cały rok jako stałe narzędzie pracy czy też rezerwowe źródło zasilania. Od czego zależy efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to jakości wykonania a także prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Należy pamiętać że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy to jak będą funkcjonować zasilane odbiorniki. Dlatego właśnie serwis agregatów prądotwórczych musi być regularnie odwiedzany.

W jaki sposób bezpiecznie możemy użytkować agregat prądotwórczy?

Podstawowe zasady prawidłowej obsługi agregatów są takie same dla wszystkich modeli – zarówno stacjonarnych jak i przenośnych. Wskazówki które mają związek ze specyfiką danego agregatu mają miejsce w instrukcjach obsługi. Do wyjątków należą agregaty z automatyką – tu ich podłączenie do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami które dotyczą zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej, a także wykonanie z konkretnymi uprawnieniami.

Pamiętaj, że złe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pierwszą zasadą prawidłowego użytkowania agregatu jest zapoznanie się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Są w niej zawarte informacje na przykład na temat eksploatacji i konserwacji.

Zanim uruchomisz agregat należy sprawdzić, czy urządzenie stoi na płaskiej, równej powierzchni. Dodatkowo zanim go uruchomisz warto sprawdzić jaki agregat ma poziom oleju. W przypadku niskiego poziomu oleju, powinno się uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W instrukcji znajduje się informacja o oleju zalecanym do danego typu silnika.