Nie da się ukryć, że szkolenia BHP są bardzo istotne. Dzięki takowym pracownicy danego zakładu mają możliwość, aby utrwalić sobie mnóstwo zasad odnośnie bezpieczeństwa w firmie, a tym samym, zapobiec wielu przykrym sytuacjom. Wedle kodeksu pracy pracodawca odpowiada za szkolenia BHP.

Ten artykuł napisaliśmy na podstawie informacji zebranych na stronie organizatora takich szkoleń, firmy http://karczewski-bhp.pl/. Wato również zajrzeć na stronę Państwowej Inspekcji Pracy (oficjana strona – link), gdzie znajdziemy m.in. Bazę wiedzy BHP.

Od czego zależy termin kolejnego szkolenia BHP?

Trzeba wyjaśnić, kiedy dokładnie szkolenia BHP są obowiązkowe – rzecz jasna tuż po podpisaniu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe odbyć. Należy pamiętać jednak również o okresowych kursach. Czas kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze jest zależny od stanowiska, na którym jest konkretny pracownik. Jeśli mówimy o robotnikach oraz osobach działających na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP trzeba odbyć każdego roku. Robotnicy, którzy jednak nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni przejść takowy raz na trzy lata. Jeśli mowa o innych pracownikach, jest to najczęściej pięć lub sześć lat, w zależności od zakresu obowiązków wypełnianych w przedsiębiorstwie.

Dlaczego należy zapewnić swoim pracownikom szkolenia BHP?

Podsumowując, jeśli zatem prowadzisz firmę w mieście jakim jest Bydgoszcz lub w nieodległych miejscowościach, powinieneś położyć nacisk na zagwarantowanie swojej kadrze wysokiej jakości szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w korzystnej cenie. Z pewnością warto to zrobić, żeby w przyszłości nie mieć problemów z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy komfortowo czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do przykrych zdarzeń.

Rozróżniamy dwa podstawowe typy kursów BHP. Na dobry początek w nowej firmie każdy wdrażający się pracownik musi odbyć instruktaż ogólny oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu zapewnienie wszystkim uczestnikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia informacje są zawarte w kodeksie pracy.

W jakiej formie przeprowadzić szkolenie BHP

Naszym zdaniem warto skorzystać z opcji zorganizowania takiego instruktażu przez fachową firmę szkoleniową, która przekaże wiedzę w sposób przystępny i zrozumiały.

W każdej firmie obowiązują ściśle określone reguły pracy, zaczerpnięte z kodeksu, które jednocześnie znajdują się w regulaminie firmy. Takie szkolenia są niezwykle istotne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Co ważne, szkolenia BHP szczegółowo omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pomaga zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których trzeba przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć pewność, że pracownik uzyska wszystkie ważne informacje. Z pewnością zostanie poruszony temat metod ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego są tak kluczowe?

Mocnym faktem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest niezbędny. Warto mieć gwarancję, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak reagować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP obowiązują również pracowników z doświadczeniem, ponieważ co dany okres powinni oni je odnawiać. Osoby, które realizują szkolenie otrzymują przywilej do wykonywania swojej pracy w sposób bezpieczny. Warto zwrócić uwagę także, że firmy oferujące takie szkolenia swoim pracownikom, są lepiej odbierane przez opnię publiczną.

Waro przeczytać informator przygotowany przez PIP

ABC BHP 2019 INTERNET

Źródło: PiP – klik

Szkolenie z udzielania pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest istotne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdym zawodzie wszystkie osoby powinny uważać na potencjalnie groźne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku zagwarantuje możliwość oczekiwania na ratowników po udzieleniu pierwszej pomocy.