Czasami znaleźć się możemy w sytuacji, w której na niedawno kupionej posesji stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby rozbiórka przebiegła bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Bez załatwienia formalności nie zaczynaj wyburzenia budynku

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy wyburzyć dom mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan rozbiórki. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sytuacja się prezentuje, kiedy budynek grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków należy przystąpić natychmiast.

Jakie maszyny są niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samą rozbiórką, konieczne jest zorganizowanie potrzebnych urządzeń, a najlepiej również grupy fachowców. Należy mieć świadomość, że rozbiórka na własną rękę wymaga dokładności i rozsądku. Trzeba zacząć od postawienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Jak pozbyć się gruzu?

Istotne będzie przygotowanie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem wyburzenia każdego budynku. Należy zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to zbyt wiele, a może zapewnić nam ogromną wygodę, szczególnie kiedy działka jest względnie niewielka. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to precyzji, specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto także posiadać rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz zwrócić uwagę na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie stopniowe pozbywanie się go z działki.