Jest wiele czynników dlaczego ciężarówki napędzane tradycyjnymi metodami to dalej ulubiony środek transportu właścicieli firm. Pomimo tego ostatnimi czasy na popularności zyskuje gaz. Postaramy się przybliżyć Ci największe zalety tej metody napędu. Zdasz sobie sprawę jak ciągniki na biogaz dbają o twój czas i pieniądze na masę sposobów.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Elpigaz, specjalisty w tej dziedzinie.

W jaki sposób działa układ CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Ciężarówki CNG posiadają układ napędowy zasilany gazem ziemnym, czyli metanem. Takie rozwiązanie najczęściej wybierane jest do większych pojazdów dostawczych i ciężarowych, z powodu jego licznych zalet.

Niska cena gazu

Cena gazu w stosunku do diesla jest bez porównania niższa, może sięgać nawet 30%. Pomaga w tym brak akcyzy na LNG. Polskie prawo wyklucza również te pojazdy z podatku emisyjnego. Kluczowym aspektem jest nie tylko ograniczenie dużej liczby kosztów, ale także małe spalanie biogazu. Przyjmuje się, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To istotna oszczędność w codziennej eksploatacji ciężarówki, która wiąże się ze wzrostem powodzenia tej metody napędu.

Ciężarówki zasilane gazem – z jakich powodów opłaca się na nie zdecydować?

Instalacja zasilana gazem ziemnym ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wyjątkowo bezpieczny. Ryzyko, że substancja wybuchnie jest niewielkie, gdyż substancja cechuje się wysokim progiem samozapłonu. Dzięki temu można również korzystać z parkingów podziemnych. Gaz ziemny jest wyjątkowo wydajny oraz można na nim przejechać więcej kilometrów. Jednym z głównych atutów gazu ziemnego jest jego stosunkowo niska cena. Metan jest zdecydowanie wydajniejszy od innych typów paliwa.

Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód

Wiele zachodnich sąsiadów  zachęca firmy korzystania z bardziej ekologicznej metody transportu. Dla przewoźników używających dobrych dla środowiska metod usuwane lub obniżane są koszty opłat drogowych. Przewoźnicy korzystający z pojazdów na gaz ziemny mogą otrzymać zwolnienie z Maut w razie transportu do Niemiec. Także w przypadku przewożenia towarów do Włoch ekologiczne pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to niemała oszczędność przemawiająca na korzyść nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Wybór pojazdów napędzanych biogazem sprzyja niskiej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko rozwiązania, które mają zmniejszyć zmiany klimatyczne. Przy milionach kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana diesla na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to świetnie rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność w wielu dziedzinach. Instalacja CNG jest bardzo przyjazna dla środowiska. Przede wszystkim w trakcie jego spalania zmniejsza się ilość wydzielanego dwutlenku węgla i dymu niż w przypadku innych silników.